Akumulatori su svima nam dobro poznati predmeti čija je uloga pohranjivanje i čuvanje električne energije te u konačnici njezino isporučivanje.
Automobilska industrija je nezamisliva bez akumulatora. Svakom vozilu, neovisno o tipu, marki ili kvaliteti za pokretanje i pogon nužno je potreban akumulator. Osim ove osnovne funkcije, pokretanja vozila, akumulatori imaju i dodatnu zadaću, a ona podrazumijeva omogućavanje korištenje svjetala, radija, punjenje telefona, tableta i laptopa te funkcionalnost sve većeg broja modernih tehnoloških čuda poput GPS-a, USB-a i sl.
Vrste akumulatora
Najstarije, a ujedno i najpoznatiji akumulatori su olovno-kiselinski i NiCd akumulatori. U novije vrijeme sve više se koriste NiMH i litij-ionski.
Odabir i kupnja akumulatora
Prilikom kupnje novog akumulatora najvažniji kriterij za odabir su njegova snaga i kvaliteta. Snaga koju mora imati ovisi o vrsti vozila, odnosno jačini njegovog pogonskog motora. Kvaliteta akumulatora bitna je zbog njegove dugovječnosti te sve veće potrebe za rezervnom snagom koju zahtijeva sve veći broj potrošača unutar vozila.
Naravno, duljina garancije i cijena također se trebaju uzeti u obzir prilikom kupnje ove automobilske opreme. Prosječni vijek trajanja akumulatora je 3-5 godina. Dobra kvaliteta i ispravno korištenje mogu mu produljiti vijek trajanja čak i za nekoliko godina. Nasuprot tome neispravno korištenje očekivano će mu skratiti trajnost.
Postavljanje akumulatora u pogon i njihovo korištenje
Svi akumulatori su tvornički punjeni kiselinom gustoće 1,28 g/ml te su odmah nakon postavljanja u vozilo spremni za rad. Akumulatori se postavljaju u vozila na način da se najprije umetnu u predviđeno ležište, a potom se pričvrste držačima. Prije priključaka klema dobro očistite i kleme i polove od eventualne prljavštine i hrđe.
Nakon toga postavite najprije plus klemu na plus pol te ju pričvrstite šarafom. Zatim na isti način postavite i minus klemu. Kleme je poželjno namazati mašću za zaštitu klema koja prevenira prodor vlage u kontakte, odnosno njihovu oksidaciju i koroziju, što svakako doprinosi dugotrajnosti akumulatora.
Nakon toga vratite plastični zaštitni poklopac na svoje mjesto i vaše vozilo je spremno za polazak.
Punjenje akumulatora
Akumulatori se mogu isprazniti uslijed kvarova na vozilu poput neispravnog alternatora ili regulatora napona, zbog suviše korozije na polovima, zbog oštećenih kablova itd. Do njegovog pražnjenja vrlo često dolazi zbog nepažnje vlasnika, a najčešće se radi o upaljenim svjetlima u trenucima kada vozilo nije u pogonu. Ukoliko se dogodi da se akumulator isprazni i da nema dovoljnu snagu potrebno ga je napuniti. Punjenje se vrši ovisno o njegovoj snazi, a prema uputama proizvođača.