Engleski jezik ima četiri vrste kondicionala

Kondicional predstavlja pogodbene rečenice, odnosno rečenice kojima se opisuje određeno stanje u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Svaka takva pogodbena rečenica je složena jer je sastavljena od dvije ili više prostih rečenica. Struktura kondicionala, odnosno pogodbenih rečenica se uglavnom može opisati na dva načina, a povezuje ih veznik “if”. U pravilu, struktura ovih rečenica se može promatrati na sljedeći način: ako je određeni uvjet zadovoljen, tada će doći do neke radnje(posljedice). Upravo zbog tog veznika “if”, mnogi ovakve rečenice nazivaju i “if rečenicama”.

Prvi kondicional

Prvi kondicional odnosi se na realnu mogućnost da će se nešto dogoditi. Rečenice s ovim kondicionalom govore o nekoj situaciji u budućnosti i posljedici ispunjavanja uvjeta, ali sa velikom šansom da će se taj uvjet ispuniti. Za opis uvjeta koristi se prosto sadašnje vrijeme, a za opis ispunjavanja uvjeta prosto prošlo vrijeme.

Drugi kondicional

Drugi kondicional je sličan prvom, ali s jednom bitnom razlikom. Naime, kod drugog kondicionala riječ je također o nekoj radnji i uvjetu u budućnosti, ali s tom razlikom da postoji vrlo mala šansa da će se taj uvjet ispuniti. Za opis uvjeta koristi se prosto prošlo vrijeme, a sadašnji kondicional za opis ispunjavanja vrlo malo vjerojatnog uvjeta.

Treći kondicional

Treći kondicional odnosi se na prošlost, odnosno on se odnosi na uvjet u prošlosti koji se nije dogodio te zbog toga niti ne postoji mogućnost da se uvjet ispuni. Za opis uvjeta u prošlosti koji se nije dogodio koristi se složeno prošlo vrijeme, a za opis onoga što se sigurno neće dogoditi koristi se prošli kondicional.

Nulti kondicional

Nulti kondicional koristi se kada smo potpuno sigurni u ispunjavanje uvjeta. Kod njega nije riječ o ispunjavanju uvjeta u prošlosti, sadašnjosti ili budućnosti, već se jednostavno radi o nekom uvjetu koji će zasigurno biti ispunjen. Zbog toga se za opis uvjeta, kao i za opis onoga što će se dogoditi koristi prosto sadašnje vrijeme. Ono što je bitno kod nultog kondicionala je činjenica da uvjet koji opisujemo uvijek ima istu posljedicu.

Iako će možda u početku toliko različitih vrsta kondicionala djelovati zbunjujuće, oni su vrlo jednostavni za naučiti. Već nakon nekoliko primjera svakog kondicionala, brzo ćete shvatiti kako se takve rečenice slažu te ne biste s njima trebali imati problema.

Druge objave:

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE