Kako izabrati optiku i što tamo napraviti?
U optici rade oftalmolozi ili tehničari/inženjeri optike. Oni posjeduju znanje geometrijske optike, matematike i anatomije koje je i više nego dovoljno da vam pomognu pri vašem godišnjem pregledu. Bitno je da izaberete dobru optiku u koju ćete imati povjerenja te optiku gdje će sav fokus biti na vama, a zaposlenici će biti dobro raspoloženi i od pomoći te će tako pregled vida biti ugodno iskustvo.
Iako svaka optika ima svoja pravila, generalno je pravilo da prije pregleda ne smijete nositi niti leće niti naočale nekoliko dana kako bi se vaše oči i zjenica prilagodili svom „klasičnom naporu“ i tako pregled vida bio točan. Tako ćete dobiti realne rezultate. Dobra će vas optika, između ostalog, na godišnjoj razini podsjetiti trebate li na pregled. Pitajte osobu koja vam radi test koliko često biste, s obzirom na zdravlje vaših očiju i potencijalne probleme, trebali dolaziti na provjeru.
Optičari i oftalmolozi
Općenito, optičar nije isto što i oftalmolog, stoga biste trebali tražiti neku optiku koja ima oboje. Dobar način da „testirate“ koliko je neka profesionalna i koliko će kvalitetnu uslugu nuditi jest da pogledate njihov asortiman proizvoda, ali i usluga. Što je ponuda opsežnija, obično je optika naprednija i uhodanija, a i sam pregled vida kvalitetniji.
Okulistički pregledi
Mnogima je optika zadnja stvar na listi i okulistički pregledi ne dolaze u obzir niti u bolnici niti u optici. Ponekad ljudi i ignoriraju simptome koji nisu tako bezazleni – zamagljenost, tamne ili prazne mrlje, valovite linije kod objekata koji ih nemaju, „svjetlucajuće“ pjege koje se miču… Nikad ne znate koja dijagnoza može biti iza ovih situacija.
Okulistički pregledi mogu se obaviti i u bolnici, a ako imate neke zdravstvene probleme, mogu se dobiti i besplatno.