Bolest desni, poznata i kao parodontalna bolest, jedna je od najčešćih dentalnih tegoba koja može ozbiljno utjecati na zdravlje usne šupljine. Započinje blagom upalom desni, poznatom kao gingivitis, a ako se ne liječi, može napredovati u ozbiljnije stanje – parodontitis. Parodontitis može uzrokovati gubitak zuba i oštećenje kosti čeljusti, što dugoročno može utjecati na funkcionalnost i estetiku osmijeha.
Glavni uzrok bolesti desni je nakupljanje plaka, ljepljivog sloja bakterija koji se formira na zubima. Ako se ne uklanja redovitim četkanjem i čišćenjem zubnim koncem, plak može izazvati upalu i dovesti do ozbiljnijih komplikacija.
Uzroci i faktori rizika za zube
Bolest desni najčešće nastaje zbog nakupljanja bakterijskog plaka na zubima i desnima. Ove bakterije izazivaju upalu, što može dovesti do:
- Krvarenja
- Crvenila
- Oticanja desni
Osim loše oralne higijene, postoje i drugi faktori koji mogu povećati rizik od bolesti desni. Pušenje je jedan od najznačajnijih čimbenika jer slabi imunosni sustav i smanjuje sposobnost tijela da se bori protiv infekcija.

Također, određena zdravstvena stanja, poput dijabetesa, hormonalnih promjena u trudnoći i nekih autoimunih bolesti, mogu povećati osjetljivost desni na upale. Loša prehrana, stres i genetska predispozicija također igraju ulogu u razvoju ove bolesti.
Simptomi bolesti desni
Bolest desni obično započinje blagim simptomima, zbog čega mnogi ljudi ne obraćaju pažnju na prve znakove problema. Gingivitis, početni stadij bolesti, karakteriziraju crvene, natečene i osjetljive desni koje mogu krvariti tijekom pranja zubi ili korištenja zubnog konca. Ako se gingivitis ne liječi, može napredovati u parodontitis, ozbiljniji oblik bolesti desni. U ovoj fazi dolazi do povlačenja desni, stvaranja džepova između zuba i desni te mogućeg gubitka kosti koja podupire zube.
Simptomi bolesti desni uključuju:
- Loš zadah
- Gubitak zuba
- Bol pri žvakanju
- Promjene u položaju zuba
Kako bolest napreduje, može uzrokovati trajna oštećenja, što zahtijeva kompleksnije tretmane.
Prevencija i liječenje kod stomatologa
Najbolji način za sprječavanje bolesti desni je održavanje dobre oralne higijene. To uključuje redovito pranje zubi najmanje dva puta dnevno, korištenje zubnog konca i ispiranje usta antiseptičkim vodicama. Redoviti posjeti stomatologu omogućuju rano otkrivanje problema i profesionalno čišćenje plaka i kamenca, što pomaže u sprječavanju upale.
Liječenje bolesti desni ovisi o stupnju bolesti. Kod blažih oblika, poboljšana higijena i profesionalno čišćenje mogu biti dovoljni za vraćanje zdravlja desni. U težim slučajevima, stomatolozi mogu preporučiti dubinsko čišćenje zuba, poznato kao kiretaža, ili čak kirurške zahvate kako bi se uklonila zaražena tkiva i stabilizirali zubi.