Plinovi u trbuhu, crijevima i nadutost pojavljuju se kada u njih dospije više zraka nego što je to potrebno, a najčešće je uzrokovano žvakanjem žvakaće gume, udisanjem previše zraka tijekom jela, pričanjem ili konzumiranjem pića, posebno onih gaziranih tijekom jela.
Najčešće se višak tako unesenog zraka oslobađa podrigivanjem, ali ukoliko je unesena veća količina zraka tada dolazi do plinova u trbuhu i neželjene nadutosti. Srećom, postoje neki postupci kojima to možete umanjiti.
Bakterije su krive za mnoge probleme u organizmu
Osim navedenih uzroka prisutnosti, do ovog neugodnog problema može doći i pod utjecajem bakterija koje se skupljaju i razmnožavaju oko neprobavljene hrane. Naime, plinovi u trbuhu mogu se pojaviti u području donjeg dijela trbuha ili debelog crijeva kao normalna posljedica razmnožavanja bakterija oko neprobavljene hrane. Najčešće se oni sastoje od vodika, ugljičnog dioksida te ponekad metana, a tijelo ih se oslobađa kroz rektum.
Birajte namirnice i izbjegnite plinove u trbuhu
Osim navedenih uzroka, plinove u trbuhu može uzrokovati i konzumiranje određenih namirnica koje nisu lako probavljive. One zbog svoje teže probavljivosti neprobavljene prolaze kroz donji dio crijeva gdje se pod utjecajem bakterija raspadaju na jednostavnije tvari, uključujući i plinove.
Namirnice koje uzrokuju plinove u trbuhu
- Grahorice poput graha i leće
- Kupusnjače poput kupusa, brokule, cvjetače i prokulica
- Mliječni proizvodi koji sadrže laktozu (posebno škode osobama osjetljivim na laktozu)
- Voćke i sladila koji sadrže fruktozu i sorbitol
- Hladna hrana i ledena pića
Signal ozbiljnijih poremećaja u tijelu
Osim što plinovi u trbuhu mmogu biti signal toga da vam neke namirnice smetaju te da ih izbjegavate, oni ujedno mogu signalizirati i neke ozbiljnije zdravstvene probleme i zdravstvena stanja zbog čega se dobro obratiti svom liječniku. Liječniku se trebate obratiti ukoliko vam se ovaj problem javlja vrlo često (više od 20 puta dnevno). Evo i koje probavne poremećaje i zdravstvena stana oni mogu signalizirati:
- Celijakiju
- Damping sindrom
- Intoleranciju na hranu
- Alergiju na hranu
- GERD (gastroezofagealna refluksna bolest)
- Gastroparezu (otežano pražnjenje želučanog sadržaja)
- Različite upalne bolesti crijeva
- Nisku razinu tolerancije na laktozu, odnoso intoleranciju na laktozu
- Peptički ulkus
- Sindrom kratkog crijeva
Stručnjaci savjetuju da kod uočavanja trajanja bilo kojeg simptoma pa tako i ovog, treba pratiti svoje stanje te ukoliko dođe do bilo kakvog pogoršanja ili toga da simptomi ne prestaju, valja potražiti liječničku pomoć i obaviti potrebne preglede i analize.