Žarulje su se dosta mijenjale tokom godina i sve su naprednije i pristupačnije cijenom

Žarulje se koriste već više od 100 godina i tokom vremena se dosta mijenjao način i materijal izrade kako se mijenjala i tehnologija. Trenutno na tržištu možemo pronaći nekoliko vrsta žarulja koje se razlikuju u načinu rada i izrade i svaka ima svoje prednosti i mane.

Žarulje sa žarnom niti

Dugi niz godina su žarulje za žarnom niti bile najčešći odabir kupaca. Razlog tome je što su se mogle kupiti u gotovo svakoj trgovini koja je prodavala rasvjetna tijela i zbog tako velike raširenosti su bile vrlo jeftine. Nisu vrlo efikasne jer se svjetlost dobiva putem zagrijavanja strujom. Na taj način stvara se visoka temperatura i takve žarulje (volino.hr) čak 95% energije potroše na zagrijavanje, a svega 5% je potrošeno za ono što bi trebalo biti glavna namjena, svjetlost.

Žarulje

Nisu osjetljive na promjene napona i radni vijek im je oko 1000 sati. Zbog te velike neefikasnosti i zbog očuvanja okoliša, mnoge države uvode uredbe kojima se zabranjuje prodaja ove vrste žarulja. Hrvatska je jedno od tih zemlalja koja je prihvatila te odredbe pa se takve žarulje mogu još kupiti eventualno u trgovinama koje imaju stare zalihe.

Halogene

Druga vrlo popularna vrsta žarulja su halogene žarulje. Za razliku od klasičnih žarulja za žarnom niti, one su osjetljive na pad napona i koriste intertni plin. Vijek trajanja im je nešto duži i iznosi oko 4000 sati. Dosta se koriste i u autoindustriji jer se ugrađuju u farove.

Fluorescentne i kompaktno-fluorescentne

Često se nazivaju i štednim žaruljama. U sebi sadrže živu čija zadaća je isijavanje UV zračenja koje pretvara u svjetlost. Imaju puno veći vijek trajanja od klasičnih žarulja koji se ovisno o žarulji kreće i do 20 000 sati. Taj vijek uvelike ovisi o učestalosti gašenja i paljenja.

Visokotlačne

Rade na principu izboja u plinu, za što se koristi natrij ili živa. Imaju jako dugačak vijek trajanja i najčešće se koriste na mjestima gdje je rasvjeta jako dugo u pogonu, poput gradske rasvjete.

LEDy

Spadaju u posljednju generaciju žarulja. Glavna odlika im je niska temperatura koju proizvode tokom rada i izrazito dugačak vijek trajanja od oko 30 000 sati. Za razliku od štednih, nisu osjetljive na učestala paljenja i gašenja. Cijenom su skuplje od ostalih tipova žarulja, ali kada se uzme u obzir mala potrošnja električne energije i najduži vijek trajanja, financijski se najviše isplate na duži period korištenja.

Ako vas interesuje kupaonska rasvjeta pročitajte ovaj članak.

Druge objave:

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE