Folna kiselina u prirodi
Folna kiselina u prirodi dolazi u obliku poliglutamata. Bogatim izvorima ove kiseline smatraju se:
- zeleno povrće (prokulice, šparoge, špinat)
- kvasac
- orasi
Preporučene dnevne doze za unos folne kiseline iznose 150 – 200 µg folata za odrasle.
Deficit u organizmu
Ako je folna kiselina u organizmu pojedinca u deficitu, može doći do megaloblastične anemije, a isto tako taj deficit može smanjiti razinu homocisteina kod osoba koje boluju od bolesti bubrega, što posljedično dovodi i do nastanka bolesti kardiovaskularnog sustava. Također, nedostatak folne kiseline u organizmu množe dovesti i do problema s probavom. Zato je svakako potrebno osigurati njezine dostatne količine.
Ovulacija
Ovulacija je dio menstrualnog ciklusa žene, a nastupa 14 dana prije sljedeće menstruacije. Proces ovulacije sastoji se od tri faze:
- rast folikula
- pucanje folikula
- oslobađanje jajne stanice iz folikula
Kada se zrela jajna stanica oslobodi iz folikula, ona je spremna za oplodnju unutar 24 sata. Osim na dan oplodnje, ženino je plodno razdoblje nekoliko dana prije ovulacije jer zaostali spermiji mogu oploditi jajnu stanicu i tri dana nakon ovulacije, što je optimalno za začeće. U danima prije ovulacije, cervikalna sluz je obilnija, bistrija i elastičnija te takva ostaje sve dok traje ovulacija.
Proces ovulacije je povezan s lučenjem spolnih hormona koje izlučuju jajnici, a to su estrogen i progesteron. Lučenje ovih dvaju hormona regulirano je hormonima hipofize i to FSH (hormon koji stimulira folikul), LH (luteinizirajući hormon). Na sve navedene hormone utječe Gn-RH hormon (hormon hipotalamusa) koji kontrolira cijeli proces.
Kod žena koje imaju pravilan menstrualni ciklus, ovulacija se događa 14. dan menstrualnog ciklusa te je ona zapravo odgovor na nagli porast hormona LH do kojeg dolazi 24 sata prije same ovulacije.