Proljev kod pasa jedan je od najčešćih probavnih problema s kojima se vlasnici suočavaju. Može biti blag i kratkotrajan, ali i znak ozbiljnijeg zdravstvenog problema. Uzroci proljeva variraju od jednostavnih probavnih smetnji uzrokovanih promjenom prehrane do ozbiljnih infekcija ili bolesti.
Osim što je neugodan, dugotrajan proljev kod pasa može dovesti do dehidracije i slabosti, posebno kod starijih pasa i štenaca. Prepoznavanje uzroka, pravilno liječenje i prevencija ključni su za održavanje zdravlja psa i sprječavanje komplikacija, a upravo ćemo te teme pokriti u nastavku, kako bismo vlasnicima maksimalno olakšali proces.
Koji su najčešći uzroci proljeva kod pasa
Proljev kod pasa može imati različite uzroke, a među najčešćima su:
- Prehrambene pogreške
- Infekcije
- Zdravstveni problemi
Psi često pojedu nešto što ne bi trebali, poput pokvarene hrane, ostataka sa stola ili stranih predmeta, što može izazvati kratkotrajne probavne smetnje. Osim toga, nagla promjena prehrane ili netolerancija na određene sastojke može uzrokovati proljev.
Bakterijske i virusne infekcije, poput parvovirusa ili salmoneloze, ozbiljniji su uzroci koji zahtijevaju veterinarsku intervenciju. Proljev kod pasa također može biti simptom kroničnih bolesti, poput upalnih bolesti crijeva, problema s jetrom ili gušteračom.
Kako pomoći psu s proljevom
Ako pas ima proljev, važno je procijeniti njegovo opće stanje. Blagi proljev kod pasa koji traje kraće od 24 sata često se može riješiti kod kuće privremenim postom i uvođenjem lagane prehrane, poput kuhane riže i piletine. Dovoljna hidratacija ključna je za sprječavanje dehidracije, pa psu treba stalno nuditi svježu vodu.

Probiotici mogu pomoći u stabilizaciji crijevne flore, a veterinarski preparati poput zeolita ili aktivnog ugljena mogu smanjiti simptome. Ako proljev kod pasa traje duže od 24 sata, popraćen je povraćanjem, letargijom ili krvlju u stolici, potrebno je odmah potražiti pomoć veterinara.
Prevencija problema s prehranom kod pasa
Prevencija proljeva kod pasa uključuje pravilnu prehranu, higijenu i redovite veterinarske preglede. Postupna promjena hrane smanjuje rizik od probavnih problema, a izbjegavanje davanja hrane s ljudskog stola sprječava konzumaciju štetnih sastojaka. Psi ne bi smjeli imati pristup smeću i potencijalno otrovnim biljkama ili kemikalijama.
Redovito cijepljenje i antiparazitske mjere pomažu u zaštiti od zaraznih uzročnika proljeva. Održavanje zdravog probavnog sustava uz pomoć kvalitetne prehrane i dodataka prehrani, poput probiotika i vlakana, smanjuje rizik od probavnih tegoba i osigurava dugoročnu dobrobit psa. Zato svakako na to obratite pažnju kako bi vaš pas bio u odličnom stanju.